Sklep internetowy to obecnie szansa dla wielu osób na stworzenie własnego wymarzonego biznesu. Możemy tworzyć go bardzo prosto, a także bez spełnienia wielu wymagań. Zachęca to do spróbowania swojego szczęścia w biznesie internetowym, ale powoduje też wiele pytań i wątpliwości. W tym tekście przedstawiamy najprostsze rozwiązania od których możemy zacząć handel internetowy zanim dojdziemy do stworzenia dużego profesjonalnego sklepu we własnej domenie obsługującego tysiące klientów dziennie.
Portale ogłoszeniowe
Pierwszym sposobem na założenie naszego własnego sklepu internetowego jest zrobienie tego na portalach ogłoszeniowych. Jest to nieoczywisty kierunek — często pomijany przez osoby chcące wejść do branży e-commerce. Ma on jednak bardzo wiele zalet i możemy wykorzystać jego potencjał wyprzedzając naszych bezpośrednich konkurentów.
W sieci istnieje wiele darmowych portali ogłoszeniowych takich jak np. OLX. Na kilku — kilkunastu najpopularniejszych możemy założyć zatem profile sprzedających a także wystawiać produkty na sprzedaż. Finalizację transakcji możemy dokonywać na portalach sprzedażowych, przyjmując płatności na rachunek bankowy lub umożliwiając osobisty odbiór produktów czy usług.
Choć nie będzie to najwygodniejsze rozwiązanie, na portalach ogłoszeniowych spotkamy duże ilości potencjalnych klientów. Są to osoby zainteresowane daną branża, a także konkretnymi produktami. Wśród tej grupy osób z pewnością znajdą się takie, które będą chciały zakupić nasz produkt czy usługę, a kwestia finalizacji stanie się drugorzędna. Portali ogłoszeniowych możemy używać zarówno jako głównego miejsca do generowania sprzedaży jak i do pozyskiwania ruchu dla głównego naszego e-sklepu znajdującego się gdzie indziej i umożliwiającego już dokonane bezpośredniej transakcji.
Serwisy aukcyjne
Zdecydowanie najlepszym miejscem do rozpoczęcia naszej przygody z branżą e-commerce są serwisy aukcyjne. Mogą być to serwisy takie jak Allegro czy eBay. Serwisy te dostępne są dla wszystkich osób i umożliwiają założenie prostego sklepu internetowego. Przeważnie nie będziemy musieli nawet płacić prowizji za uruchomienie sklepu, a także wystawienie przedmiotów gdyż będzie on pobierana od sprzedaży.
Przede wszystkim korzystając z portali sprzedażowych możemy liczyć na ich bazę klientów. Są to osoby, które dokonują zakupów jedynie na danym portalu z różnych względów i nie wychodzą poza niego. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać na początku naszej drogi biznesowej środków na reklamę, a także pozyskiwanie klientów na naszą witrynę. Sama obsługa tego typu profili sprzedażowych jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet osoba średnio zaawansowana technologicznie. Dużym plusem portali aukcyjnych jest możliwość łatwego, szybkiego i niezależnego finalizowania transakcji. Kupujący będą mogli zapłacić bezpiecznie kartą, przelewem czy blikiem, a my nie będziemy musieli borykać się z trudnościami przy przyjmowaniu opłat. Plusem serwisów aukcyjnych jest również możliwość pozostawienia ocen dla naszego sklepu. Jeśli zatem będziemy pracowali rzetelnie, a także solidnie, będziemy mogli budować wiarygodny profil z wieloma pozytywnymi ocenami, co z pewnością ułatwi nam sprzedaż.
Sklep kreatorze stron lub w systemie blogowym
Jeśli na początku naszej drogi w branży e-commerce chcemy zbudować sklep internetowy, ale nie chcemy przeznaczać dużych środków na też czynność, możemy skorzystać z kreatorów witryn lub systemów blogowych. Oba te rozwiązania dają możliwość stworzenia darmowego lub płatnego sklepu. Będzie posiadał on formę dedykowanej witryny, a możemy stworzyć go na bazie gotowego szablonu. Będzie posiadał również funkcjonalności tworzenia kategorii, sortowania i filtrowanie produktów a nawet kupowania ich dokonywania płatności.
Rozwiązanie takie jest bardzo proste i będzie sprawdzało się jedynie w podstawowym zakresie kiedy będziemy obsługiwali małe ilości użytkowników. Pozwoli to jednak profesjonalnie zaprezentować naszą markę, zarządzać naszą witrynę w elastyczny sposób a także uczyć się funkcjonowania obsługi dedykowanego e-sklepu. Własną witrynę internetową możemy reklamować w internecie, gdyż będziemy posiadali funkcjonalny serwisy internetowy, na który będziemy mogli kierować ruch z sieci.
Proste sklepy na platformach blogowych nadają się również idealnie do sprzedaży produktów cyfrowych. Przeważnie do wyboru mamy małą ilość produktów, a także opcji — co jest w zupełności wystarczające przy produktach cyfrowych.
Sklep Facebook Marketplace
Bardzo ciekawym sposobem na otworzenie swojego pierwszego sklepu internetowego jest postawienie na Facebook Marketplace. Choć sklep ten nie będzie nastawiony na imponujące rozwiązania technologiczne będzie posiadał inny bardzo silny atut – dużą liczbę potencjalnych klientów. Facebook Marketplace to wewnętrzny moduł ogłoszeniowy Facebooka, który pozwala wystawiać na sprzedaż rzeczy, produkty czy usługi na podobnej zasadzie, co standardowe portale ogłoszeniowe. Wbrew pozorom z tego miejsca korzysta bardzo dużo osób poszukujących lokalnych lub globalnych okazji.
Chcąc sprzedawać w internecie możemy stworzyć profil sprzedającego, a następnie wystawiać na tym portalu ogłoszeniowym swoje produkty na sprzedaż. Możemy wystawiać zarówno przedmioty nowe jak i używane z różnych branż oraz kategorii. Używanie Facebook Marketplace jest darmowe i nie pozwala niestety na finalizację transakcji. Wbrew pozorom bardzo prosto możemy ominąć tę przeszkodę umieszczając w ogłoszeniu link do serwisu aukcyjnego na którym osoby zainteresowane będą mogły kupić bezpośrednio reklamowany produkt. Choć sam pomysł jest bardzo prosty, daje bardzo wiele możliwości. Przede wszystkim nie musimy wychodzić poza obręb Facebooka, aby reklamować nasze sklepy internetowe i móc pozyskiwać odbiorców. Wielu użytkowników FB nie chce przechodzić na inne zewnętrzną strony i opuszczać FB, a więc promując oferty w marketplace będziemy w dobrym położeniu. Reklamę możemy umieszczać na grupach tematycznych, a także naszym profilu dodając publicznie otagowane oferty.