Akademia Internetowego Przedsiębiorcy!

Inkubatory przedsiębiorczości. Co warto o nich wiedzieć?

Photo of author

Inkubatory przedsiębiorczości to podmioty ułatwiające start w biznesie freelancerom i osobom, które chcą prowadzić firmę bez płacenia wysokich opłat. Za pośrednictwem inkubatorów można wystawiać faktury dla klientów, podpisywać umowy i korzystać z innych opcji takich jak możliwości skorzystania z biura czy sali konferencyjnej. Poszczególne inkubatory różnią się od siebie swoją ofertą, dlatego też warto sprawdzić różne dostępne opcje. 

Czym jest inkubator przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości zostały tworzone z myślą o osobach, które chcą prowadzić biznes bez zakładania firmy. To także dobra opcja na start, gdyż płaci się niższe podatki, i nie trzeba opłacać składek. Stąd też z inkubatorów chętnie korzystają freelancerzy bądź osoby pracujące na etacie, które dorabiają sobie na boku. Dzięki temu można wystawiać faktury za pośrednictwem inkubatora, a klienci wolą pracować na podstawie faktury niż umowy o dzieło. Co ważne inkubatory przedsiębiorczości skierowane są zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek. 

Inkubator przedsiębiorczości to dobra opcja na rozpoczęcie biznesu, ze względu na niższe podatki. Możemy liczyć na niższy podatek PIT, a stawki podatku VAT pozostają bez zmian. Podmioty zrzeszające młodych przedsiębiorców oferują również wiele korzyści takich jak chociażby prywatne ubezpieczenia zdrowotne, karta multisport czy tańsze wysyłki u różnych przewoźników. Stąd też opłacalne jest skorzystanie z inkubatorów. Warto wiedzieć, że w różnego rodzaju organizacjach tego typu są wykwalifikowani pracownicy, którzy służą pomocą i zajmują się formalnościami, w tym księgowością, a także płaceniem podatków.

Inkubator rozlicza się z nami na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. To wszystko otrzymamy za stałą miesięczną stawkę, której wysokość to średnio 200-300 złotych. 

Inkubator przedsiębiorczości czy działalność nierejestrowana?

Zarówno inkubator przedsiębiorczości, jak i działalność nierejestrowana to dobra opcja, żeby zacząć prowadzenie własnej firmy. Niemniej jednak w przypadku działalności nierejestrowanej występuje limit, a po jego przekroczeniu konieczne jest zarejestrowanie firmy. Przychód większy o złotówkę od limitu, zobowiązuje nas do założenia firmy i opłacania składek. Dodatkowo wszystkie formalności musimy załatwiać sami, i nie mamy możliwości wystawiania faktur. Pod tym względem lepiej wypada inkubator przedsiębiorczości, gdyż nie ma żadnego limitu kwotowego i stale możemy korzystać z usług. Niemniej jednak z czasem bardziej opłacalne może być przejście na własną działalność, co również jest możliwe w dowolnym momencie.

Inkubator przedsiębiorczości w Gdańsku

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER prowadzony jest przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, która stanowi jedną z najistotniejszych instytucji nakierowaną na pomoc w tworzeniu i rozwoju innowacyjnych startupów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Gdańsku.

Adres Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER:
ul. Lęborska 3b
80-386 Gdańsk