Akademia Internetowego Przedsiębiorcy!

Allegro, OLX, Amazon, Shopee czy własny sklep internetowy. Którą platformę wybrać?

Photo of author

Jeśli prowadzisz firmę zajmującą się sprzedażą, zapewne nie raz zastanawiałeś się z jakiej platformy sprzedażowej najlepiej jest korzystać. W tym artykule poznasz plusy i minusy każdego z rozwiązań, co pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Prowadzenie własnej firmy po części polega na docieraniu do klientów, a to mogą nam ułatwić dostępne platformy sprzedażowe. Najczęściej przez klientów wybierane są serwisy takie jak Allegro, Amazon, OLX i Shopee, dlatego też warto rozważyć sprzedaż w tych miejscach. W wyborze musimy się kierować między innymi charakterem naszej działalności, jak i tym czy skupiamy się na rynku krajowym, czy zagranicznym. Korzystanie z platform sprzedażowych pozwala nam zwiększyć zyski, a także pozyskać nowych klientów. Będzie to dobry dodatek do własnej strony sprzedażowej, gdyż pozwoli nam dotrzeć do większej ilości klientów. Możemy również prowadzić sprzedaż wyłącznie na jednej z platform sprzedażowych, co często jest wystarczające, aby móc czerpać zadowalające zyski.  

Allegro

Allegro zajmuje pierwsze miejsce w rankingu serwisów sprzedażowych i z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dzieje się tak z kilku względów, a dużą rolę odgrywają wprowadzane tam udogodnienia dla kupujących, takie jak Allegro Smart czy Allegro Pay. Pierwsza opcja to abonament na darmowe dostawy, dzięki któremu klienci nie płacą za dostawę przy zakupach o wartości od 40 złotych. To z kolei zachęca ludzi do kupowania większej ilości rzeczy. Allegro Pay to środki przyznawane przez serwis, z których możemy dowolnie korzystać, a należność za zakupy z łatwością rozłożymy na raty. To wszystko połączone z bezpiecznymi płatnościami sprawia, że Allegro jest najczęściej wybieranym serwisem w naszym kraju.

Serwis ten jest skierowany do sprzedaży krajowej, dlatego jeśli zależy nam na pozyskiwaniu zagranicznych klientów, lepiej jest wybrać inną platformę. Allegro można w łatwy sposób zintegrować z naszym sklepem, co ułatwia zarządzanie ofertami, jak i sprzedażą.   

OLX

OLX to znany wszystkim serwis ogłoszeniowy, dzięki któremu możemy zarówno kupić nieruchomości, jak i znaleźć pracę. To dobra opcja szczególnie do lokalnej sprzedaży, gdyż wiele osób obawia się oszustw ze strony sprzedających. Niestety serwis ten stał się celem ataków oszustów którzy wyłudzają dane kart płatniczych czy wyłudzają przelewy w formie zaliczki, po czym znikają.

Allegro znacznie lepiej chroni zarówno kupujących, jak i sprzedających, jednak OLX zaczyna w ostatnim czasie nadrabiać, oferując zintegrowany system płatności. Sprzedawca nie otrzyma środków, dopóki klient nie dostanie paczki z zakupionym przedmiotem. W ten sposób serwis skutecznie przyciąga więcej klientów. OLX to szczególnie dobra opcja dla lokalnych firm, które oferują darmową dostawę na danym terenie. Dzięki temu możemy dostarczyć towar i otrzymać płatność przy odbiorze. Wiele osób właśnie tak sprzedaje swoje produkty czy usługi. 

Amazon

Amazon to platforma sprzedażowa, która dopiero stawia pierwsze kroki w naszym kraju. W wielu zagranicznych krajach cieszy się dużą popularnością, gdyż można tam kupić praktycznie wszystko. Jeśli zależy nam na pozyskiwaniu klientów zarówno w naszym kraju, jak i z zagranicy, to Amazon jest idealnym miejscem na sprzedaż własnych produktów. W ten sposób dotrzemy z naszą ofertą do klientów z Europy zachodniej, jak i tych na innych kontynentach. Bowiem platforma ta jest popularna również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i wielu innych miejscach. Oczywiście zagraniczna sprzedaż wiązać się będzie z wieloma obowiązkami, jak chociażby lepsze zabezpieczenie przesyłek czy sprawy podatkowe. Jednak pomoc księgowego załatwi sprawę, a my będziemy się cieszyć sporym zyskiem.

Aby móc osiągnąć sukces na Amazonie, trzeba wyróżnić się na tle konkurencji oferując unikatowe przedmioty. Dodanie dużej ilości przedmiotów znacząco zwiększa uzyskiwane przychody. Aby móc czerpać w miarę regularne zyski, należy mieć minimum 100 ofert, jednak im więcej tym lepiej. 

Shopee

Shopee to serwis, który stosunkowo niedawno zaistniał w naszym kraju, a jest to alternatywa dla popularnego Aliexpress. Jednak na Shopee znajdziemy wiele polskich sprzedawców, a na konkurencyjnym serwisie dominują sprzedawcy z Chin i Azji, gdyż koszty produkcji są tam znacznie niższe.

Shopee oferuje korzystne ceny wysyłki, jak i gwarantuje bezpieczne transakcje. Dopóki nie otrzymamy zakupionego towaru, sprzedawca nie, ma dostępu do środków.  Klient musi potwierdzić odbiór towaru, abyśmy mogli dostać zapłatę. W ten sposób serwis przyciąga wielu klientów, gdyż minimalizuje ilość oszustw. Shopee to szczególnie dobra platforma na dropshipping, gdyż możemy tam zamawiać towary w niższej cenie za granicą, po czym sprzedajemy je z zyskiem. Klienci są w stanie zapłacić więcej, aby móc szybciej otrzymać swoje zamówienie, dlatego warto mieć swój magazyn. 

Własny sklep

Własny sklep internetowy to dobra opcja dla wielu osób, jednak jego promowanie może nieco potrwać. Mamy wpływ na jego wygląd, opcje płatności czy wysyłek, dlatego też dostosujemy to do potrzeb naszych klientów. Pozyskanie klientów do własnego sklepu wymagać będzie działań marketingowych, co jest dość dużym kosztem. Jednak w tym wypadku nie mamy tak dużej konkurencji, jak na allegro czy innym serwisie sprzedażowym.

Własny sklep to dobry pomysł, jeśli sprzedajemy produkty własnej produkcji, gdyż w ten sposób tworzymy swoją markę. Oczywiście dodanie sprzedaży na jednym z serwisów zwiększa ilość klientów, jednak nie jest konieczne. Podstawą jest sprzedaż wysokiej jakości produktów, jak i ustalenie odpowiedniej ceny. Własna strona ułatwia również sprzedaż produktów tworzonych na zamówienie, gdyż możemy stworzyć formularz kontaktowy. Dzięki temu klienci będą w stanie lepiej określić swoje wymagania odnośnie wykonywanego przez nas przedmiotu, co ułatwia sprawę.

Jeśli świadczymy usługi internetowe, takie jak np. copywriting, pozycjonowanie stron, obróbka zdjęć czy wiele innych, własna strona będzie najlepszą opcją na sprzedaż. Rozwiązanie to pozwala nam szczegółowo opisać naszą ofertę wraz z jej wyceną.